"УКРАЇНСЬКЕ РІЗДВО"

"УКРАЇНСЬКЕ РІЗДВО"

УКРАЇНСЬКЕ РІЗДВО. Здається величі цього торжества немає меж. Національні традиції святкування Різдвяних свят є одними з найбагатших у світі. У храмах церковні хори колядують починаючи від 7 січня і аж до 15 лютого Стрітення Господнього. Більше місяця вірні прославляють народження Спасителя, вітають один одного з піднесеною душею і серцем, промовляючи «Христос Рождається – Славімо Його». Як оспівується у одній з найвідоміших колядок «Бо прийдуть до тебе три празники в гості», так і в дійсності протягом січня християни один за одним в радості і сімейному затишку переживають три найбільші празники Різдвяних свят. Різдво Христове розпочинає цикл святкувань, 7 днів по Різдві наступає другий празник святого Василія Великого, у народі кажуть «Старий – Новий рік» і справді – це Новий рік за Юліанським календарем. Третій празник Богоявлення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, «Водохреща».

Всесвітнє обличчя колядок, як витвору музичного мистецтва, започаткувало свої традиції ще до народження Ісуса Христа. В Україні впродовж багатьох століть коляда дещо відмежувалась від язичницького змісту і розділилась на колядки і щедрівки. У дохристиянські часи люди на початку нового року (повороту сонця на літо) у колядках просили доброго врожаю, достатку, грошей, зустріти у новому році своє кохання і ще багато інших земних благ. Сьогодні в Україні пісні з таким змістом називаються щедрівки і їх, як правило починають співати на «Старий – Новий рік», а від так аж до Стрітення народ і колядує, прославляючи народження Христа, і щедрує, бажаючи ближнім достатку та добра.

У даному компакт-диску хор «Воскресіння», виконавши два десятки колядок та щедрівок, представив тільки маленьку частину всієї царини національного Різдва. Крім того ми пропонуємо дві інтернаціональні композиції, об’єднюючи і представляючи інші культури світу.

Композитори - романтики Кирило Стеценко, Остап Нижанківський, Михайло Гайворонський, Петро Гончаров та інші зробили потужний прогрес, одягнувши колядки у ризи багатоголосся і поліфонії, а знаменитий «Щедрик» Миколи Леонтовича виконують у різних куточках планети на багатьох мовах світу. Проте і сучасні творці Української хорової музики ні на крок не відійшли від необхідності написання та аранжування колядок. Особливо це притаманно західноукраїнським митцям: Микола Гобдич, Ганна Гаврилець, Василь Семкович та інші. А завдяки демократичності церкви щодо виконання їх до, під час та після Літургій, дещо об’єднали тексти колядок та щедрівок, цим самим вітають світ з народженням Спасителя і одночасно щиро бажають радості, добра і любові.

Нехай зі звучанням хору «Воскресіння» з нашого компакт-диску у вашу оселю завітає справжній різдвяний затишок, зміцнення сімейного вогнища і таємниця народження дитятка Ісуса.

Володимир Рудницький

Детальніше